Facebook

logo 2018

napis18

Licznik odwiedzin

36434287
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
5194
26200
203000
36434287

Twój IP: 3.145.201.122
Filtr
  • W dniach od 8 do 12 lipca 2024 roku trwały w naszej bibliotece zajęcia dla dzieci. Chętnych do wspólnej zabawy zaprosiłyśmy na wyprawę statkiem piratów. Obejrzyjcie relacje z kolejnych dni rejsu!

    NA PIRACKIM STATKU – DZIEŃ I

    Dziś na pokład statku piratów weszły szczury lądowe, które chciały pod czarną banderą wypłynąć na otwarte morze w poszukiwaniu przygód. Żaden szanujący się kapitan nie może na to zezwolić. Mali załoganci musieli przejść chrzest bojowy! Każdy z nich złożył przysięgę na pirata, wypił tajemniczy napój, ozdobił swoje przedramiona kolorowymi tatuażami oraz założył dziennik pokładowy! Jutro ponownie wyruszamy w rejs!

    Zapraszamy do galerii

    NA PIRACKIM STATKU – DZIEŃ II

    Rejs pirackim okrętem trwa. Na uczestników czeka dużo atrakcji, ale i obowiązków. Muszą oni systematycznie prowadzić Dziennik Pokładowy oraz wykonywać polecenia kapitana. Dziś, podzieleni za szalupy łowili na czas perły, walczyli na plaży z atakującymi ich krabami a także wzięli udział w regatach. Jutro planowane jest zdobycie tropikalnej wyspy! Ciekawe, co się na niej wydarzy??

    Zapraszamy do galerii

    NA PIRACKIM STATKU – DZIEŃ III

    Dziś morze było nieprzewidywalne, raz spokojne i wtedy wszyscy wysłuchali opowiadania o piracie Patchu, raz wzburzone i wtedy załogi ratowały się na tratwach. Po bitwie morskiej na papierowe kule piraci dotarli na tropikalną wyspę. Czekało tam na nich mnóstwo przepysznych owoców, z których przyrządzili smakowitą sałatkę. Po posiłku wszyscy wsiedli na statek i pod dowództwem kapitana szczęśliwie dopłynęli do brzegu.

    Zapraszamy do galerii

    NA PIRACKIM STATKU – DZIEŃ IV

    Kolejny upalny dzień na morzu daje się wszystkim mocno we znaki. Dobre humory jednak nikogo nie opuszczają, podobnie jak szalone pomysły. Dziś, po wysłuchaniu opowieści o „Kapitanie Gburze” wszyscy nabrali ochoty na zabawy z wodą. Było zatem napełnianie słoiczków wodą wyciśniętą z gąbki oraz kolejny rodzaj bitwy morskiej, czyli rzucanie balonów wypełnionych wodą. Śmiechu było przy tym co niemiara! Najpierw jednak trzeba było wyszorować pokład. Po ciężkiej pracy, na podwieczorek, wszyscy przygotowali sobie kanapki w kształcie żaglowców. Wyszły chyba przepyszne, bo znikały w mgnieniu oka! Jutro już koniec naszego rejsu... Niestety...

    Zapraszamy do galerii

    NA PIRACKIM STATKU – DZIEŃ V

    Wyprawa pirackim statkiem dobiega końca. Trzeba uzupełnić dziennik pokładowy. Nie było to takie proste, gdyż należało uporządkować zdjęcia i notatki. Na szczęście wspólnymi siłami wszystko się udało. Podobnie było z rozwiązywaniem łamigłówek. Załogi za każdą prawidłową odpowiedź uzyskiwały wskazówkę, gdzie ukryty jest skarb. Odszukanie go nie sprawiło większego problemu. Po podzieleniu się łupami piraci wyruszyli na zwiedzanie okolicy. Odwiedzili króla, zjedli pyszne lody i uskrzydleni odlecieli w sobie tylko znanym kierunku!

    Dziękujemy wszystkim za rewelacyjną zabawę!

    Zapraszamy do galerii

  • Kolory i dobra zabawa to coś, co zdominowało ostatni dzień wakacyjnych zajęć w bibliotece. Na dzieci czekały ulubione  konkurencje sportowe, zagadki i zadania do rozwiązania. Podzieleni na drużyny, zdobywali punkty. Trzeba było wykazać się refleksem, spostrzegawczością, dokładnością oraz wielokrotnie cierpliwością. Nie łatwo jest toczyć piłkę długim balonem i to jeszcze pokonując slalom! Wszyscy sobie jednak wspaniale poradzili, zasługując tym samym na medal, dyplom i nagrodę! Resztki energii zostały wykorzystane na magicznym dywanie! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony WAKACYJNY TYDZIEŃ W BIBLIOTECE!

    Zapraszamy do galerii

  • Dziś Bibliotekę Publiczną w Brześciu Kujawskim odwiedzili niezwykli goście!!! Po raz pierwszy przyszły do nas "Brzeskie Skrzaty", czyli starszaki ze żłobka. Chyba biblioteka przypadła dzieciaczkom do gustu, bo chętnie bawiły się na tradycyjnym dywanie, jak i na tym magicznym!
    Rodzice! Pamiętajcie, że dziecko nie musi umieć czytać, by obcować z książeczką lub zostać czytelnikiem! Zapisujemy nawet jakie maluszki!
  • Minął już czwarty dzień Wakacji w Bibliotece. Dzisiejszym tematem przewodnim były gry.  Po wspólnie przeczytanej książce „Upalny dzień”, dzieci wzięły udział w przeróżnych grach nie tylko zręcznościowych. W ruch poszły planszówki, gry dużego formatu a także bawiły się na magicznym dywanie. Następnie zabawa przeniosła się na parking z tyłu biblioteki. Ozdobiły go  kolorową kredą. Ale najlepsze było na koniec, czyli wyprawa na lody.

    Zapraszamy do galerii

  • Trzeci dzień wakacji w bibliotece upłynął na zabawach z piłkami. To było czyste szaleństwo! Piłki były dosłownie wszędzie! Jednak spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od głośnego czytania. Dzieci wysłuchały opowiadania „Uwaga, piłki w miasteczku!”. Następnie bawiły się chustą animacyjną, brały udział w przeróżnych konkurencjach sprawnościowych oraz kolorowały według kodu. Okazało się, że za pomocą prostych dodatków typu miska, taśma klejąca lub rolki po papierze można bawić się prawie bez końca. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię!

    Zapraszamy do galerii

  • W podróży czas się nie dłuży. Pod takim hasłem upłynął dzieciom drugi dzień zajęć w bibliotece. Obfitował on w wiele atrakcji: podróż do wioski Indian, budowę samochodu z papieru, grę w skojarzenia. Dzieci wysłuchały opowiadania o Bolku i Lolku na Dzikim Zachodzie. Dowiedziały się, że Indianie jeździli na mustangach, zakładali pióropusze i malowali twarze. Postanowiły również wykonać te wyjątkowe nakrycia głowy oraz przyozdobić policzki. Tak udekorowane opuściły bibliotekę, umawiając się na kolejne spotkanie.

    Zapraszamy do galerii

  • Pod takim hasłem odbyły się pierwsze wakacyjne zajęcia dla dzieci. Spotkanie rozpoczęło się głośnym odczytanie opowiadania  "Zuzia na plaży”. Następnie dzieci wykonały wakacyjny transparent, który przywiesiły na specjalnie uszykowanym sznurku. Razem z wykonanymi motylami i kwiatami jest przepiękną ozdobą oddziału dla dzieci. Wzięły również udział w zabawach ruchowych. Dwugodzinne spotkania minęło nie wiadomo kiedy. 

    Zapraszamy do galerii

  • Tego jeszcze w Brześciu Kujawskim nie było! W sobotnie popołudnie na parkingu przed Wahadłem zjechało się kilkadziesiąt niezwykłych pojazdów. Właściciele zaprezentowali je z okazji I Dziwnozlotu. Można było podziwiać wyjątkowe perełki motoryzacji m.in. filmową amfibię vw schwimmwagena, auto z drewna, angielską taksówkę, amerykańskie krążowniki szos i wiele, wiele innych. Wydarzeniu towarzyszyło bardzo wiele atrakcji:

    - trzy spotkania autorskie: z Arkadym Pawłem Fiedlerem, Maciejem Wisławskim i Piotrem Dieslem Biegałą

    - dwa konkursy

    - animacje dla dzieci (i nie tylko)

    - pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem fantomów

    - miasteczko rowerowe przygotowane przez WORD

    - symulator jazdy samochodem

    - wystawa modeli samochodów

    - dwa koncerty zespołów muzycznych: Aqstyki i PATO

    - parada motocykli

    - zwiedzanie wystawy multimedialnej „Wahadło czasu”.

    Wydarzenie zorganizowali: Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim, BCKiH Wahadło, Stowarzyszenie Miłośników Przygód im. Pana Samochodzika oraz Urząd Miejski, którzy bardzo serdecznie dziękują sponsorom: Grupie PETROKAN, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowemu we Włocławku, Polmozbytowi Holding S.A. Citroen, Firmie Fantoman za wsparcie finansowe. Dziwnozlot wzbudził tak duże zainteresowanie zwiedzających, że organizatorzy już dziś mogą myśleć nad kolejną edycją. Do zobaczenia zatem za rok!

    Zapraszamy do galerii

    logo Dziwnozlot.jpg

  • „Czytam i co kilka stron muszę przerywać” – to często słyszana opinia o książkach Mikołaja Grynberga. Pisarz, psycholog, fotograf zajmujący się problematyką Zagłady w miniony czwartek był gościem Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim i BCHiH „Wahadło”. Spotkanie rozpoczęło się przepięknym koncertem muzyki żydowskiej. Na skrzypcach przejmująco zagrała Sara Kandelszajn a na akordeonie towarzyszył jej Tomasz Majchrzak.

     Mikołaj Grynberg – autor „Rejwachu” (nominowanego do nagrody Nike), „Oskarżam Auschwitz” i „Księgi wyjścia” podczas spotkania opowiedział między innymi o bohaterach swojej najnowszej książki „Poufne”. To piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej Holokaustem. Każdy rozdział pokazuje perspektywę innej osoby: babci, matki, ojca, ciotki, syna, wnuka. Książka jest tak zmyślnie skonstruowana, że możemy czytać kolejne historie jak osobne opowiadania lub łączyć poszczególne wątki i postacie przeplatające się w całej opowieści. Choć Grynberg traktuje bohaterów z najwyższą powagą, to mimo towarzyszących im traumy, niepokojów, antysemityzmu, śledząc ich doświadczenia można się zarówno wzruszyć, jak i dobrze uśmiać. Autor książki pt. „Księga wyjścia” opowiadał o swojej pracy, podróżach, rozmowach z rodzinami ocalonych a także o rodzinnych doświadczeniach. Przywołał wiele historii bohaterów swoich książek. Odniósł się do problemu emigracji, doświadczeń pokolenia jego rodziców, opowiedział o bardzo szerokiej perspektywie marca ’68. Chętnie odpowiadał na licznie zadawane pytania. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie – składaniem autografów oraz sesją fotograficzną.

    „Czy dobrze żyjesz? Czyim życiem żyjesz? Już nie chodzi o to, czy byliby z ciebie dumni, skończyło się. O jutrze myśl od dzisiaj” – rzuca na jednej z pierwszych stron książki „Poufne”. Ten cytat, jak przesłanie na przyszłość, wynieśli w głowach zadumani uczestnicy spotkania.

    Zapraszamy do galerii

  • W minioną niedzielę (4 lipca br.), w Wieńcu przy ul. Klonowej 2 została uroczyście otwarta Filia Biblioteki Publicznej, Punkt Obsługi Interesanta włącznie z obsługą kasową oraz siedziba Koła Gospodyń Wiejskich „Jarzębina”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski, Zastępca Burmistrza Damian Chełminiak, Sekretarz Joanna Wąsikowska-Kubacka, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawskim Anna Kozicka oraz Przewodnicząca KGW „Jarzębina” Grażyna Grabowska.

    Podczas niedzielnej uroczystości można było zwiedzić nowo otwarte instytucje i dowiedzieć się, jakie usługi świadczą. Inauguracji towarzyszył piknik rodzinny, na którym nie zabrakło dobrej muzyki, zabaw i konkursów dla dzieci. Zadbał o to dj Slovik oraz animatorzy z Anima Show. Miłośnicy rękodzieła mogli podziwiać prace zgromadzone na stoisku KGW „Jarzębina” oraz Pracowni Rękodzieła Ludowego „Aniołowo”. Ponadto w Aniołowie można było wykonać makramę – łapacza snów lub zapisać się na planowane zajęcia artystyczne.

    Biblioteka jest czynna codziennie od godz. 900 do 1700. Serdecznie zapraszamy do częstego odwiedzania i czytania! :)

    Zapraszamy do galerii

  • 1 sierpnia o godzinie 17:00 wybuchło powstanie warszawskie. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. 63 dni ciężkich walk – wiary w zwycięstwo, nadziei, cierpienia i śmierci.

    Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
             W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

    Powstanie Warszawskie gazetka.jpg  Powstanie Warszawskie potykacz.jpg

  • W dniu 3 lipca Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zorganizowała jednodniową wycieczkę dla mieszkańców naszego miasta. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy był pałac i park w Nieborowie. Oprowadziła nas po nim Pani przewodnik. Zwiedzając przepiękne pałacowe wnętrza poznaliśmy wiele faktów i ciekawostek dotyczących znamienitych założycieli, mieszkańców i spadkobierców. Następnie udaliśmy się do pobliskiej Arkadii Nieborowskiej, czyli przepięknego parku w stylu sielsko-romatycznym. Jest to dzieło życia Heleny Radziwiłłowej oraz projektanta Szymona Bogumiła Zuga. Kolejne miejsce na trasie naszej wycieczki to Łowicz, który okazał się miastem niezwykle urokliwym, z wyjątkowym trójkątnym ryneczkiem.  Jadąc do Tumu wstąpiliśmy na chwilę do posiadłości Marysieńki Walewskiej, czyli Walewic. Niestety, nie mogliśmy zwiedzić wnętrz przepięknego pałacu, obejrzeliśmy go do tylko z zewnątrz oraz zwiedziliśmy niewielki, przyległy do niego park. Ostatnim miejscem, które zaplanowaliśmy zwiedzić była XII wieczna kolegiata w Tumie. Jej wybudowaniu sprzeciwiał się sam Boruta, którego pazury, jak głosi legenda, odciśnięte są na ścianie jednej z wież. Tumska kolegiata odegrała w historii Polski ważną rolę, ponieważ to właśnie tutaj, podczas synodów, a było ich aż dwadzieścia pięć, ważyły się losy naszego kraju. Architektoniczna sylweta świątyni swoją prostotą, proporcjami i starannym warsztatem zachwyciła wszystkich. Ostatnią atrakcją był autokarowy konkurs wiedzy, przy którym było bardzo wesoło. Zwycięzcy ambitnie walczący o nagrody otrzymali sztandarowe produkty marki „Łowicz”: mleko, śmietankę, dżem, sosy lub koncentrat pomidorowy. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do Brześcia Kujawskiego z apetytem na kolejny wyjazd.

    Zapraszamy do galerii

  • W miesiącach nauki szkolnej odbywały się w bibliotece cotygodniowe zajęcia literacko-plastyczne z cyklu „Co się wyrabia w bibliotece”. Na czas wakacji, kiedy dzieci korzystają z letnich atrakcji, miały być one zawieszone. Stało się jednak inaczej. W czwartek 26 lipca miało miejsce „granie na dywanie” i tym „magicznym” i tym tradycyjnym. Było bardzo wesoło, szczególnie podczas rozgrywania planszówki „Węże i drabiny”. Już za tydzień kolejne zajęcia!!! Serdecznie zapraszamy!!!

    Zapraszamy do galerii

  • Odbywające się cyklicznie „Artystyczne Piątki” przyciągają do biblioteki coraz więcej uczestniczek i to w bardzo różnym wieku. Podczas ostatnich zajęć, Panie oraz dziewczynki, wykonały lawendowy expoding z ukrytą w środku niespodzianką. Zadanie, z którym się zmierzyły, wymagało od nich ogromnej cierpliwości i wręcz jubilerskiej precyzji. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Po ponad trzech godzinach wytężonej pracy każda z uczestniczek mogła pochwalić się przepięknym pudełeczkiem ozdobionym koronkową – quillingową dekoracją umieszczoną na wieczku. W środku ukryty był samodzielnie złożony miniaturowy rowerek oraz inspirujące do dalszych działań sentencje.

    Zapraszamy do galerii

  • Przez całe wakacje od poniedziałku do piątku wóz satelitarny Polskiego Radia PiK pojawia się w różnych miejscach regionu. Przemierza tysiące kilometrów, odwiedza setki miejsc odkrywając turystyczne atrakcje i historyczne ciekawostki. Na trasie podróży znajdują się miasta i miasteczka. W plenerowym studio prezenterzy radia PIK spotykają się z pracownikami różnych instytucji oraz mieszkańcami. W dniu 5 lipca br program „Wakacyjny PIKnik”zawitał między innymi do naszej biblioteki. Posłuchajcie o czym opowiedziała dyrektor Anna Kozicka:

    http://www.radiopik.pl/public/166/56/2018-07-05_1530791301_8.mp3

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 6 lipca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczny Piątek”. Tym razem uczestniczki spotkania wykonały letni lampion. Zważywszy na doświadczenie Pań, zadanie nie było mocno skomplikowane ale na pewno bardzo pracochłonne. Najwięcej trudności sprawiło wszystkim podkreślenie delikatnego wzoru konturówką. Warto jednak było się „pomęczyć” i uwypuklić to, co najpiękniejsze! Dzięki temu powstały oryginalne, nawiązujące kolorystyką do obecnej pory roku, lampiony.

    Zapraszamy do galerii

  • W dniu 3 lipca udaliśmy się na wycieczkę „Śladami Pierwszych Piastów”, którą zorganizowała Brzeska Biblioteka oraz Punkt Informacji Turystycznej. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania romańskiej kolegiaty św. Piotra i Pawła pochodzącej z początków XII wieku znajdującej się w Kruszwicy. Następnie weszliśmy Mysią Wieżę, by z jej szczytu podziwiać przepiękną panoramę Jeziora Gopło, Kruszwicy i okolicy. Nasze duże zainteresowanie wzbudził czakram. Liczyliśmy, że magiczny kamień pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i doda sił na dalszą drogę. Z Kruszwicy Szlak Piastowski doprowadził nas do Żnina, gdzie kolejką wąskotorową przejechaliśmy do Wenecji. Stukot kół i wiatr we włosach wprowadził wszystkich w fantastyczny nastrój. Dla niektórych był to pierwszy taki przejazd. Po dotarciu na miejsce obejrzeliśmy znajdujące się w Muzeum Kolei Wąskotorowej parowozy, wagony pasażerskie, towarowe, zabytkową poczekalnię, budkę dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, obrotnicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. Zwiedziliśmy także ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego.  Następnie pojechaliśmy do Inowrocławia, gdzie najpierw zjedliśmy obiad a później zwiedziliśmy znajdujące się w centrum zabytki. Skorzystaliśmy również z zaproszenia bibliotekarek Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza, które oprowadziły nas po budynku i opowiedziały o swojej działalności. Na koniec udaliśmy się do Parku Zdrojowego, by zrelaksować się pod tężniami. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domów. 

    Zapraszamy do galerii

  • I Biblioteczne Forum Pomysłów 2018 to branżowe wydarzenie, na którym nie mogło nas zabraknąć. Odbyło się ono 20 czerwca w Toruniu, w jednej z niedawno odnowionych Filii Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było bardzo pracowite. Na początek wysłuchałyśmy prelekcji p. Łukasza Wudarskiego na temat organizacji spotkań autorskich oraz prof. hab. Macieja Wróblewskiego na temat literatury fantastycznej. Następnie, w ramach wymiany doświadczeń bibliotekarze opowiedzieli o inspirujących wydarzeniach, które zorganizowali w swoich bibliotekach, moderatorzy zaprezentowali swoje Dyskusyjne Kluby Książki. Po przerwie obiadowej wzięłyśmy udział w czymś, co nas interesowało najbardziej, czyli „Kodowanie w bibliotece” prowadzone przez Anię Fidalę. W trakcie trwania Forum prezentowało się Wydawnictwo Zakamarki oraz dystrybutor książek Platon, które dla wszystkich uczestników przygotowało niespodziankę – ufundowało książki, dzięki czemu nikt nie wyszedł z pustymi rękami!

    Zapraszamy do galerii

  • ARTYSTYCZNY PIĄTEK - SZYDEŁKO

    W dniu 14 lipca 2017 roku odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczny Piątek”. W warsztatach uczestniczyły Panie, które chciały poznać zasady dziergania na szydełku. Część praktyczną poprzedziła teoria, czyli jak czytać schematy i wzory, jak prawidłowo dobrać grubość szydełka do nici oraz rodzaju nici to wykonywanej pracy. Później nastąpiła część praktyczna, która niewprawionym  przysporzyła wiele trudności. Po chwili jednak okazało się, że to nie jest takie straszne. Powoli spod palców wyłaniały się początki serwetek, które uczestniczki mają dokończyć w domach. Dziękujemy Pani Teresie Godyckiej-Ćwirko za podzielenie się swoją pasją i wiedzą w temacie szydełkowania oraz za zaprezentowanie swoich prac.

    Zapraszamy do galerii

  • W CHACIE FUTRZAKA

    W ramach obchodów Dnia Psa (1.07) w Bibliotece Publicznej była przeprowadzona zbiórka karmy dla zwierząt. W sobotę 11 lipca zawiozłam dary do Chaty Futrzaka – przytuliska znajdującego się w naszej gminie. Z dumą muszę przyznać, że jak zawsze można na naszych czytelnikach polegać! Uzbierało się tego zwierzakowego jedzenia całkiem sporo, bo ponad 20 kg suchej karmy, 8 kg tzw. mokrej, makaron oraz kostki do podgryzania i zabawy. W imieniu osób prowadzących Chatę Futrzaka oraz aktualnych rezydentów BARDZO serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom. Dziękuję również Bartkowi i Łukaszowi za pomoc przy transporcie :)

    Ps.  Jeśli ktoś chciałby wesprzeć przytulisko zachęcamy do kontaktu poprzez facebooka lub stronę internetową www.chatafutrzaka.pl

    Zapraszamy do galerii

  • KONKURS WAKACYJNY - LAUREACI

    Tydzień I


    1. Magdalena Radaszewska
    2. Maria Pakulska
    3. silver666PUCHAR

    TYDZIEŃ II


    1. Eryk Pniewski
    2. Adam Osiński

    TYDZIEŃ III


    1. Klaudia Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    2. Weronika Urbańska
    3. Adam Osiński

    TYDZIEŃ IV


    1. Klaudia Chełminiak
    2. Weronika Urbańska
    3. Emilka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    4. Liwia Baranow
    5. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    6. Adam Osiński

    TYDZIEŃ V


    1. Klaudia Chełminiak
    2. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    3. Emilka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    4. Liwia Baranow
    5. Weronika Urbańska
    6. Magda Radaszewska

    TYDZIEŃ VI


    1. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    2. Klaudia Chełminiak
    3. Magda Radaszewska
    4. Emilka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    5. Ola Kuligowska

    TYDZIEŃ VII


    1. Klaudia Chełminiak
    2. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    3. Weronika Urbańska
    4. Emilka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    5. Liwia Baranow
    6. Ola Kuligowska

    TYDZIEŃ VIII


    1. Weronika Urbańska
    2. Adrian Smoliński
    3. Ola Kuligowska
    4. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kujawski po odbiór nagród.
    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  • WAKACYJNY KONKURS

    W lipcu i sierpniu proponujemy Państwu codzienny konkurs z wiedzy o Bibliotece Publicznej w Brześciu Kujawskim i książkach, które znajdują się w jej zbiorach. Nagrodami będą gadżety opatrzone logo Biblioteki ale nie tylko...Aby zdobyć nagrodę wystarczy wejść na stronę Biblioteki www.biblioteka.brzesckujawski.pli w zakładce KSIĘGA GOŚCI podać prawidłową odpowiedź. Pytanie będzie się pojawiało na stronie każdego dnia od poniedziałku do piątku o godz. 1100. Osoba, która w ciągu tygodnia udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi wygrywa! W przypadku poprawnych pojedynczych odpowiedzi nagroda zostanie przyznana losowo. Lista laureatów będzie umieszczana na stronie w piątki po godz. 1600. Zwycięzcy proszeni są o odbiór nagród w Bibliotece Publicznej, ul. Dubois 10 w Brześciu Kujawskim.
    wakacje01
  • Jak oswoić smoka?

    O tym dowiedziały się dzieci, które przybyły 20. lipca 2011 roku do Biblioteki Publicznej w Brześciu Kuj. Dla uczestników zajęć przygotowano wystawę książek, których bohaterami są smoki. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem, ponieważ okazało się, że nie wszystkie smoki były powszechnie znane. Aby wprowadzić dzieci w miły nastrój  spotkanie rozpoczęto zabawą w „Magiczne zwierciadła”. Następnie wszyscy wysłuchali legendy o potworze zamieszkującym wawelskie wzgórze. W kolejnym zadaniu zmierzyły się ze sobą dwie drużyny, których uczestnicy mogli się wykazać zdolnościami aktorskimi grając w kalambury. Chcąc oswoić smoki należało je sobie stworzyć. Wykorzystano do tego zielony papier i bibułę. Po kilku chwilach smoki były gotowe do lotu. Spotkanie zakończyła zabawa w skradanie się do jamy smoka pilnującego skarbu i słodki poczęstunek.

    Zapraszamy do galerii

  • Wakacyjna środato cykl zajęć, które odbywały się w każdą środę w Bibliotece Publicznej. Dzięki zaproponowanemu przez bibliotekę programowi zajęć, dzieci spędzające wakacje w domu mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą. Różnorodność rozrywek, konkursów plastycznych i innych form pracy z dziećmi sprawił, że każdy może znalazł coś dla siebie. Każda środa charakteryzowała się innym motywem przewodnim. Zapraszamy do przeczytania krótkich relacji z kolejnych spotkań oraz do obejrzenia zdjęć.

    I  WAKACYJNA ŚRODApozwoliła dzieciom poznać tajniki Kosmosu, fragmenty książki „Krecik i rakieta”  oraz zbudować własną rakietę kosmiczną. Przygotowana była również specjalna wystawa książek nawiązująca tematycznie do zajęć. Zajrzyj do galerii zdjęć i zobacz jak dobrze się bawiliśmy.

    II WAKACYJNA ŚRODAprzeniosła uczestników zajęć w świat ulubionych zabawek.  Dzieci wysłuchały fragmentu książki "Przygody zabawek". Wspominając swoje maskotki starały się stworzyć ich portrety. Do tego celu dzieci wykorzystały tkaniny o różnorodnej fakturze, które przyklejały na kartki. Podziwiaj powstałe prace zaglądając do galerii zdjęć.

    III WAKACYJNA ŚRODA sprawiła, że uczestnicy zajęć widzieli świat przez własnoręcznie namalowane różowe okulary.Do rozmów o kolorach, sposobach postrzegania świata i samopoczuciu sprowokowała dzieci książka "Franklin ma zły dzień". Zajęcia zakończyły się grą "W kolory", słodkim poczęstunkiem i upominkiem dla każdego dziecka, które tego dnia wypożyczyło książkę. Zobacz jak dobrze się bawiliśmy! Obejrzyj  zdjęcia znajdujące się w galerii.

    IV WAKACYJNA ŚRODAuświadomiła dzieciom, jak ważną sprawą jest posiadanie przyjaciela. Uczestnicy poznali książkę "Niezawodny przyjaciel", wzięli udział w dyskusji na ten temat oraz wykonali własnoręcznie bransoletki przyjaźni. Prace dzieci zabrały do domu z zamiarem wręczenia swoim przyjaciołom. Zajrzyj do galerii zdjęć i zobacz co się tego dnia działo na zajęciach.

    V WAKACYJNA ŚRODA przebiegła pod hasłem "NA STRAGANIE". Dzieci poznały wiersz J. Brzechwy "Na straganie", odgadywały przy pomocy zmysłu dotyku, jaki owoc lub warzywo trafiło do ich rąk a póżniej wykonały z kolorowego papieru swój  jarzynowo-owocowy przysmak. Zajęcia zakończyły się degustacją zgromadzonych na straganie smakołyków. Najwięcej śmiechu było przy zjadaniu cytryny. Obejrzyj zdjęcia ze spotkania.

    VI WAKACYJNA ŚRODA była spotkaniem kończącym letni cykl zajęć. Dzieci wysłuchały wiersza M. Strzałkowskiej "Lato", wzięły udział w rozmowie na temat pamiątek z wakacji oraz wykonały ramki do zdjęć ozdabiając je między innymi muszelkami, jarzębiną oraz innymi drobiazgami przywożonymi z wakacji. Wszyscy na zakończenie zajęć otrzymali drobne upominki i słodycze. Biblioteka składa serdeczne podziękowania na ręce Pani Pauliny Wojtyry, która poświęcając swój wolny czas starała się udowodnić, że  zajęcia biblioteczne  nie muszą być nudne.  Odrobina zaangażowania, dobrego humoru i uśmiechu na twarzy sprzyja powstawaniu niezwykłych prac plastycznych czy literackich. Są one efektem dziecięcej wyobraźni i odzwierciedleniem przeczytanej literatury, a także wynikiem grupowego współdziałania i wzajemnej inspiracji. Zapraszamy do galerii zdjęć.

  • GODZINA "W"

    1 sierpnia 2014 roku przypada 70-ta Rocznica Powstania Warszawskiego, ostatniej i największej heroicznej próby walki o wolną powojenną Polskę. Walki, która mimo druzgocącej przewagi niemieckiej trwała 63 dni.Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę poświęconą wybuchowi i przebiegowi Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajduje się wiele książek, na podstawie których można odtworzyć całość bohaterskiego zrywu ulicy, a także dzieje poszczególnych obwodów, rejonów a nawet oddziałów. Wśród prezentowanych książek znajdują się między innymi:

    - „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” – Miron Białoszewski

    - „Z problematyki politycznej Powstania Warszawskiego” – Ryszard Nazarewicz

    - „W imieniu Polski Podziemnej” Paweł Maria Lisiewicz

    - „Dwa wrześnie”– Halina Krahelska

    - „Powstanie warszawskie” – Zenon Kliszko

    - „Zaczęło się pod Arsenałem”– Stanisław Jastrzębski

    - „Tropami powstańczej przesyłki”– Jerzy Kasprzak

    - „Starówka 1944” – Piotr Stachiewicz

    - „ Kolumbowie rocznik 20” – Roman Bratny

    - „Z tasiemką na czołgi”– Juliusz Kulesza

    - „W rozwalonym domu” – Jan Dobraczyński

    - „ Pamiętniki żołnierzy baonu Zośka” oraz wiele innych.

    Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu zorganizowana przez bibliotekę jest okazją do oddania hołdu walczącym oraz do zaakcentowania tego wydarzenia, które swoją wielkością i dramatem wpisało się na trwałe w najnowszą historię Polski.

    1 sierpnia o godzinie 1700zatrzymaj się i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim.

     

  • Literatura na lato!

    Nieważne, czy wakacje spędzisz w mieście, nad morzem, czy w górach. Dobrą książkę zawsze warto mieć przy sobie. Biblioteka Publiczna prezentuje na wystawie tytuły, które warto przeczytać tego lata. Sezon urlopowy ruszył pełną parą. Pogoda, w zależności w którym miejscu naszego kraju się znajdujemy – różna. Spędzanie czasu z dobrą książką jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Gdy świeci słońce warto umilić sobie leżenie na plaży jakąś dobrą lekturą. Prezentowane na wystawie książki równie dobrze sprawdzą się "na leżaku", jak i w deszczowe dni. Dawno temu na wakacje zabierało się lekką literaturę. Bo tę poważniejszą czytaliśmy na co dzień. Dziś urlop to najlepsza okazja, żeby przeczytać te wszystkie wspaniałe książki rozmaitej wagi, które wciąż odkładamy na później. Zapraszamy do Biblioteki zarówno po tzw. „czytadła” jak i literaturę klasyczną.

     

  • We wszystkie

    wakacyjne soboty

    Biblioteka będzie

    nieczynna

  • Do serca przytul psa… - czyli Światowy Dzień Psa w Bibliotece

    W dniu 2 lipca brzeską bibliotekę odwiedziły dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych organizowanych przez BCK. W związku z wczorajszymi obchodami Światowego Dnia Psa, to właśnie pies stał się głównym bohaterem zajęć. Dzieci wysłuchały fragmentu książki Barbary Gawryluk „Kaktus, dobry pies”, wzięły udział w turnieju „Co to za pies?” a także obejrzały wystawę książek o tych przesympatycznych czworonogach. Posiadacze psów chętnie opowiadali o swoich pupilach. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o psach a następnie wspólnie rozwiązali quiz.  Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprasza nie tylko miłośników psów ale wszystkich tych, którzy chcąc zabić wakacyjną nudę z przyjemnością sięgną po książkę!

    Obejrzyj zdjęcia

  • UWAGA  CZYTELNICY!

    W Bibliotece Publicznej wprowadzono nowość, czyli LITERATURĘ OBCOJĘZYCZNĄ a konkretnie napisaną w języku angielskim.  Książki znajdujące się na wydzielonym regale przyleciały do nas ze Stanów Zjednoczonych. Są prezentem od byłej mieszkanki naszej gminy, która podarowała nam ich ponad setkę!!! Jest kilka powieści dla dorosłych i baaardzo dużo książeczek dla dzieci. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do „szlifowania” języka Szekspira.

  • KOLEJNE KREATYWNE WARSZTATY za nami...

    W czwartek 23 lipca odbyły się kolejne już KREATYWNE WARSZTATY prowadzone przez Panią Agnieszkę Przybysz. Tym razem uczestniczki ozdabiały metodą haftu matematycznego kartki okolicznościowe. Zajęcie wymagało dużego skupienia, dokładności i staranności. Efekty, które chyba zaskoczyły wszystkich, można podziwiać na zdjęciach. 

    Zapraszamy do galerii

  • ZAPRASZAMY PO PAMIĄTKI

    z BRZEŚCIA KUJAWSKIEGO

    Biblioteka Publiczna jest instytucją otwartą na potrzeby czytelników i użytkowników. Oferuje bogaty, często uaktualniany księgozbiór dla dorosłych i dla dzieci. W bibliotece można skorzystać z 4 komputerów, kolorowej drukarki, skanera, kserokopiarki, faksu oraz darmowej strefy WiFi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, brzeska książnica nawiązała współpracę z Punktem Informacji Turystycznej. Od 1 sierpnia można w bibliotece kupić lub otrzymać za darmo w wiele ciekawych gadżetów reklamujących Brześć Kujawski. Przedmioty te mogą być nie tylko wspaniałą pamiątką przywiezioną z wakacji, ale również prezentem dla bliskich.

    Serdecznie zapraszamy do Biblioteki, ul. Krakowska 14 B oraz do Punktu Informacji Turystycznej, Al. Wł. Łokietka.

    Oferujemy:

    1. - kubki (dwa modele)
    2. - kolorowe smycze
    3. -długopisy
    4. - informator turystyczny
    5. - folder o gminie Brześć Kujawski
    6. - mapę miasta i gminy Brześć Kujawski

  • UWAGA!

    WE WSZYSTKIE WAKACYJNE SOBOTY BIBLIOTEKA BĘDZIE NIECZYNNA.

    ZAPRASZAMY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU

    W GODZ. 10 - 18

  • PRACA - SZUKAM, ZNAJDUJĘ, PRACUJĘ!

    - podsumowanie

    Realizowany w czerwcu przez bibliotekę w ramach grantuPRACA. Enterprojekt „Praca – szukam, znajduję, pracuję” polegał na stworzeniu dla osób bezrobotnych lub chcących zmienić pracę punktu informacji o lokalnym rynku pracy. W związku z tym biblioteka udostępniła stanowiska komputerowe wraz z Internetem i urządzeniami peryferyjnymi (niezbędnymi do skompletowania dokumentów aplikacyjnych), literaturę fachową, prasę zawierającą ogłoszenia, tablicę informacyjną oraz zorganizowała spotkanie z pracownikiem PUP, który doradzał osobom poszukującym pracy, jak to zrobić skutecznie.

    W projekcie uczestniczyło 137 osób. Byli to zarówno mężczyźni jak i kobiety w różnym wieku, z różnym wykształceniem i okresem przebywania bez pracy. Uczestnicy projektu najchętniej korzystali z nieodpłatnej możliwości wydrukowania/skserowania dokumentów aplikacyjnych – 84 osoby. W przeprowadzonym szkoleniu dotyczącym skutecznego poszukiwania pracy wzięło udział 10 osób. Z poradników, książek motywacyjnych i literatury fachowej skorzystało 76 osób. Dużą popularnością cieszyła się prasa codzienna: Gazeta Kujawska, Gazeta Wyborcza oraz tygodnik Anonse zawierające ogłoszenia o pracę. W bibliotece dostępne były również aktualizowane codziennie oferty z PUP we Włocławku. Sięgnęło po nie 92 osoby.

    Projekt został pozytywnie przyjęty. Osoby, które wzięły w nim udział uznały go za bardzo przydatny. Chętnie korzystały z literatury fachowej, przeglądały prasę oraz lokalne oferty pracy. Chwaliły ich codzienną aktualizację. W związku z trudną sytuacją finansową osób bezrobotnych możliwość nieodpłatnego drukowania i kserowania dokumentów cieszyła się dużą popularnością. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wyeksponowana literatura fachowa oraz poradniki znajdujące się w dziale psychologia. Pomogła ona wiele osób zmotywować do działania,  miała wpływ na poprawę poczucia wartości, pozytywnego postrzegania rzeczywistości. Okazało się, że dobre lub złe samopoczucie ma ogromny wpływ na działanie osób w trudnej sytuacji zawodowej.

    Wszystkie osoby zainteresowane pozyskaniem lub zmianą pracy serdecznie zapraszamy do odwiedzania strony www.praca-enter.pl i skorzystania z narzędzia umożliwiającego poznanie własnego potencjału zawodowego.

Wydarzenia

Listopad 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Polecamy

Logo MKiDN RP


logo ksiaznica2


logo bn2


logo nprcz


logo ncz


logo cala polska


logo po ryby